Muhtar Kent (*Video Katılım)

” Gelecek: Sosyal Şirket “

Coca-Cola Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Muhtar Kent, Coca-Cola bünyesine 1978 yılında Atlanta’da katıldı. Muhtar Kent, Atlanta, İtalya ve Hollanda’daki değişik Satış ve Pazarlama görevlerinden sonra, 1985 yılında şirketin Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü olarak atandı. 1989-1995 yılları arasında ise, Coca-Cola Şirketi’nin 23 ülkedeki faaliyetlerini yönetmek üzere Doğu ve Orta Avrupa Bölümü Başkanı ünvanını aldı.

1995-1998 yılları arasında Coca-Cola Amatil Avrupa’nın Murahhas Azası olarak 12 ülkenin şişeleme faaliyetlerini yöneten Muhtar Kent, 1999-2005 yılları arasında, Türkiye’de Coca-Cola İçecek’in en büyük hissedarı olan Efes İçecek Grubunun Başkan ve Murahhas Azalığını yaptı.

Coca-Cola’ya 2005 yılı Mayıs ayında Kuzey Asya, Avrasya ve Orta Doğu Bölgeleri Grup Başkanı olarak geri dönen Muhtar Kent, 2006 Ocak ayında şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm ülkelerdeki faaliyetlerini yönetmek üzere Coca-Cola International Başkanı olarak atandı. Temmuz 2008’de CEO olan Kent, Aralık 2009 itibariyle buna ek olarak Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi.

Farklı iş çevrelerinde aktif olarak rol alan Muhtar Kent, Tüketici Ürünleri Forumu Eş Başkanlığı ve Dünya Ekonomik Forumu Uluslararası İş Konseyi Başkanlığı’nın yanı sıra Amerikan Dış Politika Derneği’nin ve Amerika’nın önde gelen şirketlerinin CEO’larının yer aldığı Business Roundtable Birliği’nin üyeliği görevini üstendi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama ve Dış İşleri Bakanı Clinton tarafından Güneydoğu Asya Uluslar Birliği üyeliğine de atanan Kent aynı zamanda, Uluslararası Özel Olimpiyatlar, Ronald McDonald Evleri, Catalyst ve Emory Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi. Muhtar Kent geçmiş yıllarda ABD-Çin İş Konseyi Başkanlığı görevini de yürüttü.

İngiltere’deki Hull Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan Muhtar Kent, London City Üniversitesi’nde İdari Bilimler dalında yüksek lisans yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.